Користь і шкода тривоги. Що таке соціальна тривожність?

Тривога – природна людська емоція і частина нашого повсякденного життя. Вона може проявлятись у різний спосіб, зокрема відчуттям незначного дискомфорту, який з часом минає, у незручних, неочікуваних або дивних соціальних ситуаціях, або помірними переживаннями перед виступом, іспитами чи іншими важливими подіями у нашому житті.

Завдяки дослідженням ми знаємо, що спортсмени і студенти, які під час проходженням тестів відчували тривогу, показали кращу продуктивність. Тож вчені дійшли висновку, що тривога має багато корисних властивостей. Наприклад, допомагає нам бути пильними, уважними, зосередженими, а також зберігати мотивацію у досягненні мети. Метью Тюлл, який вивчає феномен тривоги, вважає, що вона допомагає людям краще передбачати наслідки, особливо негативні, і бути більш емпатійними, тобто співпереживати навколишнім, що також допомагає формувати міцніші і тепліші стосунки.

стаття 42.png

Однак, коли ми перебільшуємо небезпеку ситуацій, які не несуть або мають дуже мало ризику, а наша захисна поведінка перевищує ці ризики, – тривога може стати перешкодою, бо може завадити нам отримати новий досвід або перевірити правдивість власних побоювань, особливо щодо ситуацій, які потребують і передбачають взаємодію з іншими людьми. У такий випадках тривога може погіршувати якість нашого життя та негативно впливати на наші уявлення про себе та інших.

Як зазначають дослідники, розлад соціальної тривоги (РСТ), який раніше називали соціальною фобією, є одним з найбільш поширених психічних розладів у світі: можливість отримати його за життя становить 12,1-16%. За даними Американської асоціації тривоги та депресії, 40 мільйонів дорослих у Сполучених Штатах віком від 18 років і старше, або 18,1% населення щороку страждають на РСТ. Незважаючи на успішне лікування цього розладу, тільки 36,9% американців отримують його.

Відповідно до опитування, проведеного у 2007 році, 36% людей із соціальним тривожним розладом повідомляли про існування симптомів протягом 10 або більше років, перш ніж звернулися за допомогою.

Деякі ознаки соціальної тривоги

vol.5 41.png
Коли ми говоримо про соціальну тривожність, то розуміємо під цим виражений страх або переживання щодо однієї або декількох ситуацій, які передбачають соціальну взаємодію. Ними можуть бути: розмови, зустрічі з новими людьми, телефонні дзвінки знайомим чи незнайомим, вечірки, перебування у центрі уваги, необхідність їсти або пити перед іншими, відвідувати громадські вбиральні, писати перед іншими, ходити на побачення, знайомитись тощо. Відчуття напруги під час, перед або після таких ситуацій є настільки інтенсивним і всеохопним, що заважає людині функціонувати, тобто виконувати повсякденні або професійні обов’язки, та спричиняє стрес.

Люди, які переживають соціальну тривогу, бояться, що зроблять щось неправильне чи принизливе, або варте засудження, осуду чи виключення. Вони можуть боятися або тривожитись, що навколишні помітять ознаки їхнього хвилювання і це стане причиною їх негативного сприйняття. У такому стані особа із соціальною тривогою може мати негативні автоматичні думки про себе або ситуацію загалом, наприклад: «Всі інші виглядають набагато краще, ніж я», «Що робити, якщо я скажу щось дурне?», «Що буде, якщо всі помітять, що мій голос тремтить?», «Я маю найбезглуздіший вигляд на світі» інші.

Під впливом такого «параду негативних думок», людина схильна більше зосереджуватись на своїх відчуттях та переживаннях, посилюючи їх. Тому соціальна тривога може супроводжуватись відповідними фізичними симптомами. До прикладу, фізичні ознаки можуть включати: почервоніння, спітніння, тремтіння, напругою м’язів, ознобом або відчуттям жару, болем у грудях або відчуттям стискання, змінами у голосі (тремтіння, підвищення тощо), відчуттям «клубка у горлі», нудотою, сухістю у роті, запамороченням, пришвидшенням дихання, відчуттям поколювання, оніміння, «мурах» на шкір, пришвидшеним серцебиття та інші.

Під впливом таких думок, емоцій і відчуттів може виникати поведінка, спрямована на уникнення соціальних ситуацій або втечу від них, або посилення захисних маневрів, як, до прикладу, надмірний контроль або обмеження досвіду соціальної взаємодії.

Наслідки послідовності таких дій можуть відображатись у формуванні переконань щодо власної «неадекватності» під час спілкування чи іншої взаємодії з навколишніми, а також негативних упереджень щодо себе. Наприклад, тенденцією звертати увагу тільки на негативні моменти у соціальних ситуаціях, применшуючи свої позитивні та сильні сторони, чи зовнішній вигляд, а також переоцінюючи комунікативні навички або реакції інших.

Процеси, що підтримують соціальну тривогу

vol.5 43.png
Сюди ми можемо віднести наші способи мислення, тобто те, що ми думаємо про ситуації, як сприймаємо їх, який досвід отримали у минулому та як впоралися з ним. Наші спогади і образи.

Зосередження на власних почуттях дискомфорту та тривоги у момент розмови чи іншої взаємодії, також може додати нам більшої невпевненості щодо того, як нас сприймають чи як ми виглядаємо. Пильна увага до своїх відчуттів може «відривати» нас від конкретного моменту, від того що відбувається довкола, натомість «занурювати» у неприємний, прикрий досвід у минулому. Через це ми можемо не чути співрозмовників або проявляти неуважність, помилково приписуючи це своїй неадекватності, занудності, незграбності, невмінню підтримувати розмову або презентувати себе.

Той спосіб, у який ми поводимось, також впливає на нашу оцінку власної впевненості чи невпевненості. До прикладу, якщо ми уникаємо соціальної події (вечірки, виступу чи знайомства з кимось), то це, звісно, допомагає нам зменшити тривогу на короткий проміжок часу, але водночас – така стратегія поведінки не дає нам можливості здобути більшої впевненості, впоратися із власним хвилюванням і зменшити тривогу, а також відділяє нас від радості спілкування.

Причини соціальної тривожності
Насправді, може бути багато чинників, які зумовлюють виникнення соціальної тривоги. Сюди ми можемо включати біологічні та генетичні особливості, негативний досвід у дитинстві та школі, а також наше середовище.
Психолог Арлін Кунчич звертає увагу на те, що соціальний тривожний розлад починається у дитячому або підлітковому віці. Він може бути наслідком дисбалансу нейромедіаторів («хімічних посланців» у мозку).

Наприклад, серотоніну, що регулює наш настрій та емоції. Надмірна активність мигдалеподібного тіла – важливої структури мозку, яка допомагає запам’ятати досвід, виражати емоції, особливо гніву та страху, а також готувати нашу реакцію при небезпеці, також відіграє роль у формуванні соціальної тривоги.
Деякі фактори навколишнього середовища можуть підвищити роль розвитку соціального тривожного розладу. Вони включають, але не обмежуються: надмірно критичним, контрольованим або гіпертурботливим стилем виховання у сім’ї або коли дитина є свідком/учасником постійних сімейних конфліктів, або коли над дитиною було вчинене насильство. Знущанням у дитинстві (до прикладу, булінгом чи дражнінням у школі) також має значення у формуванні соціальної тривога, як і негативний досвід соціальної взаємодії у минулому. Темперамент дитини теж може бути причиною розладу соціальної тривоги.

Важливо пам’ятати, що для того аби подобати соціальну тривогу, необов’язково знати як вона почалася, – цю добру новину дає психотерапевт Джилліан Батлер.

vol.5 45.png

Способи подолання розладу соціальної тривоги
Одні із частих і дієвих способів подолання розладу соціальної тривоги є звернення за допомогою до психотерапевта. Британський національний інститут здоров’я, NICE, пропонує такі науково обґрунтовані варіанти лікування розладу для дорослих: когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), терапія самодопомоги на основі КПТ у супроводі КПТ-спеціаліста, а також короткочасна психодинамічна терапія. Як зазначають протоколи NICE: якщо після психотерапії КПТ немає полегшення, то, у супроводі з КПТ, може бути запропоноване короткочасне приймання медикаментів – селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, що є фармакологічною групою антидепресантів. Їх може виписати тільки лікар-психіатр, який прослідкує за належним підбором ліків та їхньою ефективністю.

Софія Божик

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s