Міфи про психічне здоров’я

on

«Немає здоров’я без психічного здоров’я», – гасло Всесвітньої організації охорони здоров’я

Вже традиційно у США протягом цілого травня фахівці у сфері психічного здоров’я та засоби масової інформації говорять про важливість обізнаності щодо проблем, пов’язаних із психічним здоров’ям. Однією із тем, яку порушують у суспільстві в рамках просвітницьких заходів, є розвінчання міфів навколо психічного здоров’я. Чому потрібно звертати на це увагу? Відповідь на це питання можна дати у декілька способів. Насамперед, зі стигмою, яку творять міфи, пов’язують відчуття сорому і провини, що часто заважає вчасно звернутись по фахову допомогу та отримати її, даючи можливість людині із психічними розладами покращити якість свого життя. Психічне здоров’я, за визначенням ВООЗ, це щось більше, аніж відсутність хвороби.

Насправді, це можливість для людини розуміти і втілювати свої власні здібності, давати раду із життєвим стресом, працювати продуктивно і плідно, а також робити внесок у життя своєї громади або суспільства загалом. Останні результати опитування американців від Американської психологічної асоціації показують, 87% опитуваних погодилися, що не варто соромитися психічних розладів, а 86% вважають, що люди із психічними розладами можуть покращувати якість свого життя. Це показує не тільки надію на те, що психічні розлади – не є перешкодою для того, щоб людина почувалася щасливою, але так само і те, що психічні хвороби не позбавляють цінності і сенсу життя особи із психічним розладом. Результати опитування також демонструють потрібність заходів, які би сприяли поширенню достовірної інформації про психічні проблеми та розлади.

стаття 22.png

Жорстокі та небезпечні
Актуальність цієї потреби зумовлена тим, що у суспільстві, до прикладу, продовжує існувати міф про те, що люди із психічними розладами – жорстокі та схильні скоювати злочинні або насильницькі дії. Національне дослідження 2006 року показало, що 60% американців вважали, що люди з шизофренією, ймовірно, діятимуть у насильницький спосіб. Однак люди, які мають проблеми з психічним здоров’ям, не є більш схильними до насильства, ніж будь-хто інший. Люди з важкими психічними захворюваннями більш ніж у 10 разів частіше стають жертвами злочинців, а 95-97% насильницьких епізодів, скоєних у Сполучених Штатах, здійснюють люди без психічних захворювань. Натомість, у більшості країн регулярно повідомляється про порушення прав людини з психічними та психосоціальними труднощами. Сюди відносять фізичне обмеження, ізоляцію, заперечення основних потреб людини та порушення конфіденційності. Мало хто має правові рамки, які адекватно захищають права людей з психічними розладами. Щобільше, стигма і дискримінація щодо пацієнтів із психічними розладами і їх сімей не дозволяють людям шукати допомоги, про це також розповідає ВООЗ.

Просто взяти себе в руки
Звідси простежується ще один міф – ідеї того, що психічні розлади є чимось надуманим і несправжнім, нібито потрібно «взяти себе в руки» і проблема піде само собою. Особливо це стосується депресії та тривожних розладів. Насправді ж, вони не мають нічого спільного з ледачістю або слабкістю. Багато чинників «запалюють» проблеми психічного здоров’я, зокрема: біологічні фактори (гени, фізичні хвороби, травми або дисбаланс хімічних речовин, нейромедіаторів, у мозку), життєвий досвід (травми, зловживання), сімейний анамнез та інші. Це не вибір людини, натомість звернення за допомогою, піклування про своє психічне здоров’я є ознакою сили і мужності.

стаття 23.png

Що з цим робити?
Важливою частиною на шляху до дестигматизації є висвітлення ЗМІ людей, які страждають психічними розладами. Слід зазначити, що стигматизація настільки переплітається зі ЗМІ, що дослідники використовували газетні статті, щоб дати термінологічне визначення стигмі і показати її негативний вплив на суспільство. Відтак, Бритаська благодійнана організація «Mind», яка опікується проблемами психічного здоров’я та благополуччя, у 2009 році оприлюднила звіт про вплив медіа на людей, які мали труднощі щодо психічного здоров’я, за яким половина із 515 учасників повідомили, що висвітлення у ЗМІ позначилось негативно на їхньому психічному здоров’ї, у 34% це призвело до збільшення депресії і тривоги. Майже 22% учасників відчули себе більш відірваними та ізольованим через негативне висвітлення у ЗМІ проблем, пов’язаних із психічним здоров’ям. 25% респондентів повідомили, що вони помітили ворожу поведінку від своїх сусідів.

Також, до прикладу, австралійське дослідження вже 2018 року показує, що люди, які читають негативні статті про психічні захворювання, виражають більш негативне ставлення до людей із психічними захворюваннями, і це ставлення важче піддається корекції. Не в останню чергу це зумовлено схильністю ЗМІ зосереджувати більше уваги на самій людині з психічними захворюваннями, а не на суспільному контексті розуміння психічних захворювань.
Таким чином, попри часові та інші відмінності між дослідженнями, спільними для обох є сильний вплив медіа на формування бачення у суспільстві проблем психічного здоров’я.

Водночас, ЗМІ є тією ланкою, яка може вплинути на зменшення стигми та упередженості у суспільстві щодо осіб, які мають психічні розлади чи захворювання, а також збільшити обізнаність щодо важливості плекання психічного здоров’я та своєчасного звернення за допомогою. Деякі дослідники, в тому числі Myrick and Pavelko, Srivastava, Chaudhury, Bhat, and Mujawa, розробили короткі рекомендації про те, як можна писати про психічні захворювання і людей, які хворіють ними.

Важливо наголошувати на необхідності плекти психічне здоров’я і заохочувати людей звертатися по належну допомогу особливо зараз, коли ми знаємо, що неліковані проблеми психічного здоров’я становлять 13% загального глобального тягаря захворювань, тобто втрати активних років життя через хворобу. Передбачається, що до 2030 року проблеми психічного здоров’я, особливо депресія, стануть основною причиною смертності та захворюваності в усьому світі.

стаття 2.png

 

«Олюднити» психічні захворювання
Нагадувати, що психічні захворювання реальні, поширені і піддаються лікуванню. Створювати тематичні сюжети про людей з психічними захворюваннями, які відіграють активну роль у спільноті, в якій живуть. Розповідати про вплив психічних захворювань на членів сім’ї, друзів чи опікунів.


Бути уважними і не використовувати стереотипи щодо пацієнтів з психічними розладами
Люди, які працюють у ЗМІ, повинні докладати всіх зусиль для використання відповідної мови. Слід уникати негативних термінів, таких як «психічний пацієнт», «божевільний», «психічний», «шизо», «психіатричний інститут», «дурка» та інші, бо вони стигматизують психічні захворювання і увічнюють дискримінацію. Не називайте людину «алкоголіком» або «шизофреніком». Уникайте використання розмовної термінології замість точної і відповідної термінології, яку використовують фахівці для лікування психічних захворювань.


Пильнувати баланс між емоційністю та інформативністю у журналістських повідомленнях.


Зазначати про психічні захворювання тоді, коли це стосується історії.


Пропонувати надію особам з психічними розладами.
Публікувати історії про успішне лікування психічними захворюваннями, беручи інтерв’ю у пацієнтів та їх опікунів. Водночас підвищувати обізнаність про проблеми, пов’язані з менеджментом довгостроковими психічними захворюваннями.


Включати коментарі відповідних фахівців.


Не забувати про соціальні аспекти проблеми. Не описувати її як проблему виключно однієї людини.


Давати точну інформацію про психічні розлади
Надати достовірну інформацію про психічні розлади від надійних ресурсів або осіб. Слід зазначити складність психічних розладів. Слід підкреслити, що психічні захворювання охоплюють широкий діапазон симптомів, станів і впливів на життя людей, але більшість з них покращуються лікуванням.


Робити психоедукацію для аудиторії.


Заохочувати людей з психічними захворюваннями звертатися за
допомогою
Підкреслювати важливість раннього розпізнавання і лікування психічних захворювань. Наголошувати на тому, що психічні захворювання, як і більшість інших захворювань, піддаються лікуванню. Підвищувати обізнаність щодо служб психічного здоров’я.

Софія Божик

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s