Надія Дойчева-Бут: «За покликанням я – живописець»

on

Надія Дойчева-Бут – талановитий ілюстратор, яка вміє спіймати натхнення будь-де. Її творчий шлях почався в Одесі, але зараз жінка підкорює столицю зі своєю музою-донечкою. Нам Надія погодилася розповісти, як долала вершини, над якими проектами працю та ким вона себе відчуває насправді.

53012084_265290601028283_3434337888051920896_n.jpg
Автор: Надія Дойчева-Бут

Про початок творчого шляху

Мій творчий шлях почався в п’ятнадцять років зі вступу у Одеське художнє училище. Труднощів було багато, більше побутових: особливо життя в гуртожитку за майже вісімсот кілометрів від дому. Іноді хотілось все кинути, але то тільки перші півроку, далі затягло.
Раніше я займалась не тільки ілюстрацією, а більше живописом, але після народження дитини я зосередилась на ілюстрації, тому що це робота вдома з більш-менш гнучким графіком.

Про творчі проекти

Працюю одночасно багато над чим, але основні великі тривалі проекти – міжнародна дитяча анімована інтерактивна книга, яку я зможу анонсувати трохи згодом, і також ілюстрації для підліткової трилогії дуже відомого англійського письменника, поки що це також таємниця.
Стосовно майбутнього: я намагаюсь не планувати на далекі терміни, оскільки останнім часом ідеї до мене приходять із зовні, як пропозиції, і вони бувають настільки цікавими, наче я їх сама вигадала.

53176151_260866248179172_3828382484416954368_n.jpg
Автор: Надія Дойчева-Бут

Що чекає ілюстрацію в майбутньому

Зараз важко прогнозувати майбутнє у будь-якій сфері. Стосовно реалістичної ілюстрації, я думаю, що вона буде завжди популярна, оскільки це створюється для масового продукту .Я займаюсь не тільки книжковою ілюстрацією, часто це ілюстрації для різної продукції, брендові речі.

Про час і найрідніші роботи

Про затрачений на книгу час не можу сказати точно. Залежить від об’єму, складності поставлених задач, і від того, скільки я особисто готова витратити часу на проект. Звичайно, чим більше часу виділяється, тим якісніший виходить результат, як і у будь-якій справі. А найрідніші роботи – ті, які я створюю не на замовлення. Зазвичай, коли з’являється трохи вільного часу, я малюю мою сім’ю у різних вигаданих ситуаціях і костюмах. Тут я абсолютно вільна від будь-якого контролю, особливо часового, і можу ставити собі власні задачі, а напрацьований результат використовувати згодом у комерційних проектах.

Про традиційну техніку, поради новачкам та новий погляд

Довгий час я працювала тільки у традиційних техніках. Коли моя донька почала мені «допомагати» і переливати фарби на роботи, мені довелось терміново перейти у цифровий формат. Працюю тільки у Photoshop і намагаюсь, щоб робота виглядала максимально схожою на роботу у традиційній техніці. Тобто, не стараюся навмисно, але так виходить через довготривалу роботу на папері, полотні, стіні…
Початківцям можу порадити, звичайно, засвоювати якомога більше програм. Зараз є така прекрасна можливість, щоб згодом обрати саме свій комфортний інструмент.
Але програми – це тільки кнопки, основа для мене – це академічний рисунок, ну хоча б ази. Без розуміння форми важко навчитись стилізувати. Ну і звичайно, постійна робота і обдумування цієї роботи навіть у стані спокою. Я не вірю в якісь особливі здібності, я прихильник правила 10 0000 годин. Хоча якщо підрахувати, 10 0000 – це дуже мало. Для успіху у будь-якій сфері потрібно витрачати на це весь продуктивний час. Головне – знайти саме свій напрямок і не кидатися у різні боки (чим я теж «грішила» довгий час), головне – стратегія.

53435092_829506600726115_4027758547084247040_n.jpg
Автор: Надія Дойчева-Бут

Моя донька – натхнення

Із появою доньки повністю змінився робочий процес. Дитина найбільше виснажує, але і надихає. Найбільший позитив для робочого процесу – не залишається часу на всі ці нескінченні самокопання і пусті рефлексії, на обдумування різних абсурдних речей. І мені не зрозуміло, що таке натхнення. Воно вимушено приходить, коли мене всі залишають у спокої.
Нові ідеї з’являються у процесі спостереження за донькою, як вона розвивається. Вона дуже гарно малює, і я розумію, що дорослий ілюстратор не зможе досягти такого рівня стилізації, як дитина. Тому я і не намагаюсь, а працюю в іншому напрямку, використовуючи більш реалістичні прийоми.

Про стилі, кумирів і теперішнє мистецтво

Я відчуваю себе більше живописцем, тому те, що я роблю, я більше позиціоную як цифровий живопис.
І кумирами для мене є старі майстри. Я люблю і поважаю сучасне мистецтво, сучасну ілюстрацію, різні напрямки і стилі, але зараз мені підходить саме такий напрямок.
Звичайно, мені багато що подобається в сучасній ілюстрації, і я завжди намагаюсь поцупити вдалі прийоми, навіть із зовсім не схожих на мій стилів. Тобто, я аналізую, як можу використати той чи інший підхід, і що саме в певній цікавій мені ілюстрації є такого, чого бракує мені.

53279152_2734592389914948_5546585358067564544_n.jpg
Автор: Надія Дойчева-Бут

Про вибір професії

Я взагалі не схильна до пафосу і не буду писати, що це все моє життя, що хотіла цим займатись, скільки себе пам’ятаю і різне таке… Мене в дитинстві цікавило багато різних предметів, далеких від мистецтва, і точні науки навіть більше, ніж гуманітарні.
Ілюстрація – насамперед, робота, і ця робота могла б бути зовсім іншою, якби в якийсь момент моє життя пішло у іншому напрямку. Але ставлення до роботи визначається основною метою, з якою людина її робить, тобто, або для людини робота – це тільки заробіток, або все ж таки вона хоче створити щось якісне, нове і незвичне. Я думаю, це також залежить від базового інстинкту, який домінує у людини: або інстинкт виживання, або ієрархічний:)
Зізнаюсь, я як і більшість митців, не позбавлена марнославства і бажання домінувати у певній сфері. Тому завжди намагаюсь зробити все найкраще, наскільки я можу на цей момент.

Спілкувалась: Ася Радько

 

 

 

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s