Благодійні сингли: Do They Know It’s Christmas?

on

Після перегляду документального фільму BBC 1984 року про голод в Ефіопії, велика кількість британців почали діставати гроші із своїх гаманців, щоб хоч якось допомогти нужденним дітям. Журналіст Міхаель Бюрк першим розповів у серії своїх репортажів про «найближче до пекла місце на Землі». Робота репортера знайшла відгук – британці все частіше робити пожертви для порятунку людей Ефіопії. Фільм вразив багатьох людей, які навіть не здогадувалися, що «біблійний холод» може відбуватися у ХХ столітті. Щоб хоч якось долучитися до допомоги Ефіопії, застосовуючи інструменти  (музичні і не тільки), якими володіють виконавці, співак Боб Гельдоф, учасник гурту The Boomtown Rats, вирішив створити сингл, кошти із продажу якого мали піти на благодійність для боротьби із голодом у африканській країні.

Це був перший штрих в історії Band Aid, благодійної супергрупи, яка кожних декілька років, змінює свій склад і виконує пісню «Do They Know It’s Christmas».
Charity song – це дуже поширений спосіб допомоги, який використовують музиканти по всьому світу.

барва вол 321.png

Першим такий сингл, який називався Bangla Desh, виконав Джордж Харрісон (учасник Бітлз, до речі) у 1971 році. Гроші від продажу пішли на допомогу Пакистану, якого спіткав сильний циклон, а також для підтримки Багладешу після Війни за незалежність.

Та справжню популярність сharity songs отримали саме після досвіду «Do They Know It’s Christmas», адже пісня зібрала вісім мільйонів фунтів стерглінгів, і стала чудовим зразком, що разом можуть зробить декілька музикантів. А в липні 1984 року на стадіоні Уемблі відбувся концерт Live Aid, який зібрав 72 тисячну аудиторію. Окрім того цю пісню взяли за зразок й американські виконавці, записавши «We Are The Word» на підтримку країн Африки.

Сам сингл записувався без попередньої репетиції, а виконавці вперше побачили слова пісні вже в студії. Учасник U2 Боно писав у своїй книзі, що на фразу про те, що він не хоче виконувати уривок із словами: «Tonight, thank God, it’s them instead of you», один із авторів пісні Midge Ure сказав, що «тут йдеться не про те, що хочеш ти, а про те, що потрібно людям».

барва вол 327.png

Midge Ure та Боб Гельдоф особисто сиділи на телефоні та запитували у тогочасних британських зірок, чи вони згодні долучитися до проекту. «Do They Know It’s Christmas» зібрав чудову команду, серед яких були: Джордж Майкл («Whaw!»), Нік Роудс (Duran Duran), Стінг та інші зірки британської поп-культури вісімдесятих.
Друга хвиля синглу« Do They Know It’s Christmas» відбулася у 1989 році, знову заради ситуації в Ефіопії. Втретє Band Aid зібрався у 2004 до двадцятиріччя виходу оригінального синглу. Цього разу до запису долучилися: Кріс Мартін (Coldplay), Наташа Бедінгфілд, Робін Вільямс, Том Чаплін (Kean).

Ще одну версію « Do They Know It’s Christmas» виконали у 2014 році на підтримку боротьби з Еболою.
Незважаючи на те, що Band Aid стали один із найвпізнаванішим проектом Charity song, цей формат має багато інших прикладів, які стали частиною історії благодійності.

Серед найкращих прикладів були:

барва вол 323.png

барва вол 324.png

барва вол 325.png

Можливо ви здивуєтесь, але і в України є досвід створення благодійного синглу. «Повінь» була записана 2008 року, після стихійного лиха на Закарпатті. Серед учасників проекту були навіть: Наталя Валевська (йой), Віталій Козловський (оце так), Таїсія Повалій (овва!). Що мали на той час, то і взяли. Після цього українські співаки та музиканти не наважувалися на новий експеримент.

Взагалі такий спосіб благодійності дієвий, адже залучає емоційну складову, і в цьому випадку – виправдано. Благодійні сингли створюють відчуття єднання і несуть найважливішу мету – показати, що кожне лихо є спільним і стосується кожного.

І все ж дивно, як щось нематеріальне перетворюється на цілком матеріальну допомогу.

Олена Басараб

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s