Благодійні сингли: Do They Know It’s Christmas?

on

Після перегляду документального фільму BBC 1984 року про голод в Ефіопії, велика кількість британців почали діставати гроші із своїх гаманців, щоб хоч якось допомогти нужденним дітям. Журналіст Міхаель Бюрк першим розповів у серії своїх репортажів про «найближче до пекла місце на Землі». Робота репортера знайшла відгук – британці все частіше робити пожертви для порятунку людей Ефіопії. Фільм вразив багатьох людей, які навіть не здогадувалися, що «біблійний холод» може відбуватися у ХХ столітті. Щоб хоч якось долучитися до допомоги Ефіопії, застосовуючи інструменти  (музичні і не тільки), якими володіють виконавці, співак Боб Гельдоф, учасник гурту The Boomtown Rats, вирішив створити сингл, кошти із продажу якого мали піти на благодійність для боротьби із голодом у африканській країні.

Це був перший штрих в історії Band Aid, благодійної супергрупи, яка кожних декілька років, змінює свій склад і виконує пісню «Do They Know It’s Christmas».
Charity song – це дуже поширений спосіб допомоги, який використовують музиканти по всьому світу.

барва вол 321.png

Першим такий сингл, який називався Bangla Desh, виконав Джордж Харрісон (учасник Бітлз, до речі) у 1971 році. Гроші від продажу пішли на допомогу Пакистану, якого спіткав сильний циклон, а також для підтримки Багладешу після Війни за незалежність.

Та справжню популярність сharity songs отримали саме після досвіду «Do They Know It’s Christmas», адже пісня зібрала вісім мільйонів фунтів стерглінгів, і стала чудовим зразком, що разом можуть зробить декілька музикантів. А в липні 1984 року на стадіоні Уемблі відбувся концерт Live Aid, який зібрав 72 тисячну аудиторію. Окрім того цю пісню взяли за зразок й американські виконавці, записавши «We Are The Word» на підтримку країн Африки.

Сам сингл записувався без попередньої репетиції, а виконавці вперше побачили слова пісні вже в студії. Учасник U2 Боно писав у своїй книзі, що на фразу про те, що він не хоче виконувати уривок із словами: «Tonight, thank God, it’s them instead of you», один із авторів пісні Midge Ure сказав, що «тут йдеться не про те, що хочеш ти, а про те, що потрібно людям».

барва вол 327.png

Midge Ure та Боб Гельдоф особисто сиділи на телефоні та запитували у тогочасних британських зірок, чи вони згодні долучитися до проекту. «Do They Know It’s Christmas» зібрав чудову команду, серед яких були: Джордж Майкл («Whaw!»), Нік Роудс (Duran Duran), Стінг та інші зірки британської поп-культури вісімдесятих.
Друга хвиля синглу« Do They Know It’s Christmas» відбулася у 1989 році, знову заради ситуації в Ефіопії. Втретє Band Aid зібрався у 2004 до двадцятиріччя виходу оригінального синглу. Цього разу до запису долучилися: Кріс Мартін (Coldplay), Наташа Бедінгфілд, Робін Вільямс, Том Чаплін (Kean).

Ще одну версію « Do They Know It’s Christmas» виконали у 2014 році на підтримку боротьби з Еболою.
Незважаючи на те, що Band Aid стали один із найвпізнаванішим проектом Charity song, цей формат має багато інших прикладів, які стали частиною історії благодійності.

Серед найкращих прикладів були:

барва вол 323.png

барва вол 324.png

барва вол 325.png

Можливо ви здивуєтесь, але і в України є досвід створення благодійного синглу. «Повінь» була записана 2008 року, після стихійного лиха на Закарпатті. Серед учасників проекту були навіть: Наталя Валевська (йой), Віталій Козловський (оце так), Таїсія Повалій (овва!). Що мали на той час, то і взяли. Після цього українські співаки та музиканти не наважувалися на новий експеримент.

Взагалі такий спосіб благодійності дієвий, адже залучає емоційну складову, і в цьому випадку – виправдано. Благодійні сингли створюють відчуття єднання і несуть найважливішу мету – показати, що кожне лихо є спільним і стосується кожного.

І все ж дивно, як щось нематеріальне перетворюється на цілком матеріальну допомогу.

Олена Басараб

 

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s