Привіт, мої хороші

“Привіт, мої хороші! Підписуйтесь на канал, ставте лайки та тисність на дзвоник!”
Знайомі слова, правда ж? Можливо, ви чули їх навіть сьогодні, коли нарешті переглядали чергове відео свого улюбленого ютубера.

Щодня у YouTube завантажують понад 3,5 тисяч годин різноманітного відео: від нарізання води до наукових пояснень «научпокам». Тисячі людей пишуть (або ні) сценарії для власних каналів, створюючи при цьому авторський контент, який «підсаджує» аудиторію на нові порції відео-контенту.

YouTube – став альтернативою монополізованому телебаченню, де кожний, хто бажає може записувати власні шоу, стати зіркою та завойовувати симпатію аудиторії. Блогери діляться власними думками, переживаннями та ідеями, які можуть співпасти із вподобаннями як однієї людини, так і одного мільйона людей. Підписники можуть реагувати на створений контент, ставлячи «пальці вверх» чи залишаючи коментарі під відео – таким чином між блогером та підписником здавалося б встановлюється та закріплюється особливий дружній зв’язок…
Хіба дружній?

стаття 11.jpg

Не так давно журнал «The Verge» опублікував статтю під назвою «Блогери – не ваші друзі», де розписав особливості стосунків між фанами та медійними особистостями Ютубу. Односторонні стосунки, якщо конкретизувати: глядач вибудовує емоційний зв’язок із публічною персоною, цікавиться її особистим життям і одночасно відчуває себе частиною цього життя. Аудиторія перебуває в паралельному світі, де вона ніби знайома із знаменитістю, тому що знає, як проходить її день, її улюблені фільми, музику, усіх друзів та навіть родичів, хоча «тасамазнаменитість» не підозрює про існування кожного конкретного глядача.

Тільки що ми пояснили механізм утворення так званих «парасоціальних стосунків», які утворились в 50-х роках минулого століття. Раніше парасоціальні стосунки не мали такого катастрофічного глобального масштабу. Адже телебачення та преса просто не мали такого прямого зворотного зв’язку, окрім листів у редакцію, відповіді на які потрібно було чекати інколи місяцями.

У наш час соцмережі дають змогу глядачеві відчути на собі всю силу ілюзії зв’язку:  ютубер завантажує нове відео – глядач реагує.  Це розмиває межу між тим, хто створює контент та тим, хто його споживає. Ця вдавана близькість була б неможлива без інтернету, який дозволяє отримувати швидку реакцію на контент. Такі стосунки допомагають ютуберам будувати лояльні спільноти, популяризувати свій контент та заробляти кошти.

До того ж ютубери перетворюються на так звану “еліту”, яка відрізняється від усіх інших тим, що має найважливіший ресурс – аудиторію. Чим більше підписників має блогер, тим більше ресурсу, який сьогодні є одним із найважливіших, він  зможе задіяти в майбутньому .

Наприклад, чому всі блогери спілкуються з нами на «ти»? Це руйнує певний соціальний бар’єр та змушує глядача повірити в те, що він перебуває на одному рівні зі своїм кумиром. Відчути близькість, якої немає в реальному житті. Чому техно-блогери говорять «А зараз ми протестуємо цей смартфон»? Ми нічого не тестуємо, а просто сидимо біля екрану. Це блогер тестує смартфон, використовуючи оманливе слово «ми», яке вводить глядача в ілюзію співучасті. Ця ілюзорність емоційно прив’язує глядача до контенту ютубера, змушуючи покірно чекати нового випуску.

Чим більше блогери продукують контенту та змушують глядача повірити в те, що вони мають певні дружні (чи ні) стосунки – тим більше він може маніпулювати аудиторією. Лояльна до блогера аудиторія може відгукнутися на заклик свого «друга». Наприклад, на момент написання матеріалу, PewDiePie (71 693 625 підписників) закликав всіх своїх підписників та їх знайомих максимально шерити його контент. Все  для того, щоб не віддати титул «найпопулярнішого ютуб-каналу» іншому каналу з «індійськими відосіками» (71 624 241 підписників).  Можна сказати, що на платформі розгортається певні баталії за корону YouTube. Ствоюються навіть окремі канали, які в онлайн режимі транслюють протистояння кількості підписників PewDiePie та T-Serias.

стаття 114.jpg

Якщо так піде й далі, можливо, скоро ми зможемо побачити справжні ютуб-війни в Коли один блогер буде «нацьковувати» своїх підписників на іншого, тим самим створюючи конфлікти між своїми аудиторіями. А уявімо, що зовсім скоро кількість шлюбних розлучень зросте саме через відеоконтент, коли улюблені блогери, вже екс-подружжя, почнуть конкурувати. Війни будуть розгортатись не навколо віри чи політики, а навколо коментарів стосовно кольору шнурків одного з ютуберів.

Проте такі стосунки мають й інший бік. Як би там не було, блогери залежні від своєї аудиторії. Навіть лояльні підписники щоразу вимагають «швидше, вище, краще». Одне неправильне слово, зміна зачіски чи навіть фото папуги зможуть розлютити аудиторію. Ютубер сам може стати жертвою свого контенту та нацькувати своїх підписників на себе ж.

А тепер ще раз передивіться своїх улюблених блогерів. Чи не помічали ви, що коли ютубер стає більш-менш затребуваний, то контент стає одноманітним? Блогер перестає ризикувати та намагається робити все, щоб власна аудиторія не стала власним ворогом. Можна сказати, що якість контенту прямопропорційно залежить від кількості підписників.

Виникає парадоксальна ситуація: аудиторія залежить від контенту, хоча контент залежить від аудиторії.

Окрім цього, Ютуб починає монополізуватись. Популярні ютубери об’єднуються в партнерки, заповнюючи собою весь ютуб-простір країни (чи декількох країн, залежить від клікабельності). Наймасовішою партнеркою на Ютуб у пострадянському просторі сміливо можна назвати канал “Клік Клак” (5,3 млн підписників). Кожен з учасників партнерки має свої окремі проекти, проте разом “на трубі” вижити легше, чи не так? Так легше створювати новий контент та рекламувати один одного. Чим більше медійних облич долучиться до зйомок відео – тим більше фанів його переглянуть. Чим більше відеоролик набирає кліків (переглядів) – тим більше ймовірність того, що ролик опиниться в топах  Ютубу.

стаття 112.jpg

Більшість новачків не мають змоги пробитися до трендів, тому що «топ» щодня вимагає все більшої кількості переглядів. Їх ніхто не знає, а формувати власну аудиторію на початку доволі складно, і це може забрати доволі багато часу.  Тому деякі проекти, які можуть бути доволі «свіжими», просто застоюються або ж їх покидають так і не завершивши.

Зараз Ютуб-канали , як це не парадоксально, стали маленькими ТВ-осередками до яких також потрібно ставитись критично. Ютуб створив власну еліту, яка за допомогою односторонніх емоційних зв’язків впливає на власну аудиторію. Тому варто аналізувати  та критично осмислювати все що ви дивитесь.  Не потрібно робити з ютуберів надлюдей з абсолютом думки. Вони такі самі люди, які також можуть помилятись. Пам’ятайте, що справжні стосунки можливі лише при двобічному контакті, а не лише з вашої ініціативи.

“Підписуйтесь. Залишайте коментарі та розшерюйте цей журнал своїм друзям. Па-па!”.

Поліна Малець

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s