Наталя Панченко: “Звичайно, ймовірність прокинутись відомим одного чудового ранку майже рівна нулю. Та й кому це потрібно?”

Кажуть, що ми, українці, мало читаємо. Винні у цьому ми ледащі, ціни на книги, запізнілий переклад зарубіжної літератури чи укрсучліт – незрозуміло.
Винити можна всіх і все. Але і тут YouTube спішить на допомогу. Адже поодинокі україномовні канали із оглядами книг (такий собі BookTube) виникають, зокрема, для того, щоб допомогти нам зрозуміти read or not.

Мабуть цьому сегменті україномовного YouTube живеться чи не найскладніше. BookTube нещодавно почав розвиватися, та й аудиторію, як розумієте, не так легко знайти, якщо в Україні половина населення не прочитала жодної книги протягом року.

Тому авторка каналу Nata&Books Наталя Панченко пояснила, як воно,вести канал із оглядами книг для україномовного глядача, який не полюбляє читати.

стаття 102.jpg

Як розпочалася історія каналу Nata&Books. А саме, як виникла ідея створення каналу з оглядами книг?

На створення свого каналу мене надихнули ті сміливі книголюби, чиї відео я часто переглядала. Спочатку я дуже сумнівалась і боялась, що нічого хорошого з цього не вийде. Очікувала критики та готувалась до найгіршого, коли публікувала перший огляд на книгу «Дружина мандрівника у часі» Одрі Ніффенеґґер. Але у мене тоді була і зараз є чудова підтримка – мої батьки! Без них не було б ні любові до книг, ні цього каналу, адже мій тато довгий час «підробляв» моїм оператором:)

Існує думка, що українці дуже мало читають, чи є це причиною такої незначної кількості україномовних каналів з оглядами книг?
На жаль, це так. Чим більше зацікавлених — тим більше з’являється тематичного контенту.

Але більше, все ж, грає роль сама специфіка ведення власного каналу — це займає багацько вільного часу та сил, тож наважитись на таке можуть лише відчайдухи:)

Сьогодні видавництва все частіше почали перекладати книги, які щойно з’явилися на полицях закордонних книгарень. Це дозволяє нам бути в контексті книжкових новинок із усього світу. Чи можна це вважати ще однією з причин створення нових україномовних каналів із оглядами?

На кількість україномовних блогів на просторах booktube це, як на мене, не дуже впливає. Зате точно збільшує кількість зацікавлених у книгах — коли ти можеш бути у тренді світових новинок, це неабияк підбурює до прочитання того чи іншого перекладу українською від наших видавців!

стаття 103.jpg

Наскільки важко залучати україномовну аудиторію? Чи є кількість підписників головною мотивацією для автора контенту?

Першим моїм страхом, який буквально мучив мене перед створенням власного каналу були переживання: «що як це нікому не буде цікаво?». Та мені вдалось налаштуватись та прийняти рішення — я буду це робити навіть для однієї людини, якщо це приноситиме мені задоволення та буде корисним для когось. Україномовний booktube все ще розвивається, аудиторія поступово приходить. Звичайно, ймовірність прокинутись відомим одного чудового ранку майже рівна нулю. Та й кому це потрібно?

Чи була колись думка про те, що якби канал був російськомовним — канал розвивати було б простіше?

Це логічно. Географія аудиторії стає у рази ширшою. Але я ніколи не думала про ведення каналу російською задля більшого припливу глядачів.

Який шлях, від ідеї до завантаження на YouTube, потрібно пройти та скільки часу витратити, щоб створити цікавий відеоконтент?
Якщо брати за приклад стандартний огляд, спочатку треба прочитати книгу та викласти свої враження на папір у вигляді плану. Раніше це були повноцінні тексти, але з часом розвивається вміння працювати з короткими тезами. Далі технічна частина — підготовка фону, апаратури, сам запис і монтаж відео. Загалом витрачаю близько 4-5 годин для підготовки та запису одного відео, якщо не рахувати час прочитання книги.

стаття 10.jpg

Що найважче у процесі створення огляду?
Вмовити кота не стрибати по всій квартирі, як слоненя:)
Найважче для мене зараз — знайти час на це. А з процесів — певно, монтаж. Іноді все йде, як по маслу: подобається заливка світлом кадру, зовнішній вигляд і т.д., а часом помічаєш якісь зайві тіні у кадрі чи чуєш якусь неточність – це трохи вибиває з рівноваги.

Як ти обираєш книгу для огляду? Чи є якісь особливі критерії?
Зазвичай розповідаю про більшість прочитаних книг — в окремих оглядах чи підбірках. Та є деякі твори, які зачіпають настільки, що ти не можеш скласти до купи слова, щоб розповісти про свої враження. Передусім, це класика, та трапилась зі мною нещодавно книга Ганьї Янаґігари «Маленьке життя» — от про неї говорити буде дуже важко. Та я постараюсь зробити огляд, щоб про цю книгу дізналось якомога більше людей.

стаття 105.jpg

Відеоблогерам варто боятись критики своїх глядачів?
Конструктивна критика — це добре! Іноді це зачіпає, але так само допомагає розвиватись і вдосконалюватись. А щодо «диванних» критиків, які просто поливають когось брудом, варто ігнорувати і не брати це близько до серця. На щастя, серед моїх глядачів лише затяті книголюби, отже хамства чи того самого бруду тут зовсім мало.

Якщо порівнювати україномовні канали з оглядами книг та англомовні: чому варто повчитися в іноземних блогерів?

Український booktube доволі самодостатній і представлений різносторонніми особистостями. Єдине, чого нам не вистачає, крутих спільних відео та динамічних відео у форматі блогу. Завжди цікаво спостерігати за взаємодією декількох яскравих блогерів у відео та чути альтернативні думки кожного.

Які загальні враження від україномовної платформи YouTube? Які твої улюблені канали?

Не часто зазираю на YouTube у ролі глядачки, але час від часу проглядаю відео з каналу PUSTOVIT – між іншим, це перший україномовний канал у форматі «блог», який отримав срібну кнопку YouTube, досягши позначки у 100 тис. підписників! Окрім цього, я переглядаю лише відео своїх колег-буктюберів і черпаю звідти натхнення!

Розмовляла Олена Басараб

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s