Образ держави створюють її громадяни та їх історії

Щоб, по справжньому, відчути яким є життя країни, потрібно зрозуміти чим живе пересічний її мешканець. Реальний стан демократії, економіки та правових норм можна дізнатись із побуту простих та водночас унікальних людей. Сучасним ретранслятором таких історій, в центрі яких завжди є розповідь, яка розкривається через конкретного героя, стає документальна журналістика. За останні роки вона набирає все більшої популярності в Інтернеті, зокрема на платформі YouTube, замінюючи собою традиційні новинні сюжети ЗМІ. Такі канали, зазвичай, працюють на основі великих видань та мають змогу детальніше описати певну подію, не обмежуючи себе у часі відеоряду.
Найвідомішим представником документальної журналістики є канал «VICE» з аудиторією більше десяти мільйонів глядачів. Засноване в Канаді в 1994 році видання подає себе як путівник до просвітницької інформації. Їхні аутентичні, оригінальні та інколи химерні документальні історії змінили ставлення людей до культури, злочинності, мистецтва, політики, моди, Інтернету. Ресурс, орієнтований на молодь, широку популярність отримав після висвітлення конфлікту в Україні та Венесуелі. Документальний фільм «VICE» про нелегальні «rave» вечірки в Україні, в розпал воєнних дій на Донбасі, набрав півтора мільйона переглядів на YouTube, показавши життя української молоді світові.

стаття 93.jpg

Беручи до уваги відомі YouTube канали з документальними журналістськими сюжетами можна згадати російськомовне видання «Сьогоднішній Час». Проект був створений в 2014 році, в ході об’єднання «Радіо Свобода» та «Голос Америки» та зараз налічує майже пів мільйона підписників. Своїм завданням вони бачать в «просуванні демократичних цінностей та інститутів». Канал орієнтований на глядачів в Росії, країнах Центральної та Західної Європи, редакція знаходиться в Празі. Вони створюють програми в фокусі яких люди, а не політика. «Сьогоднішній Час»- це документальні
історії про місця та людей, про яких мало хто знає. Канал пропонує більше 100 кінопрем’єр в рік, але за словами головного редактора Кенана Алиева, більшість із них, через цензуру, не покажуть в Росії.

стаття 92.jpg

Хвиля документальної журналістики не оминула і україномовний YouTube. 30 листопада 2013-го року кінопроект «Вавилон’13» розпочав свою діяльність коротким відео: «Prologue», що було записано на Михайлівській площі. «Вавилон’13»- це територія короткометражного документального кіно, засноване об’єднанням режисерів, операторів та кінематографістів. Основою стрічок стає фіксація подій українського протесту. В своєму маніфесті вони розповіли, що: «Найголовніше наше завдання – показати народження й перші рішучі кроки громадянського суспільства, адже останні актуальні події в країні свідчать передусім про формування в українців нової громадянської свідомості, в осерді якої – самоорганізація, солідарність та відстоювання природних людських прав». Канал налічує аудиторію в 44 тисячі глядачів, для своїх кінокартин вони створюють титри на англійській мові, щоб показати світові справжній перебіг подій у нашій державі. Восени цього року «Вавилон’13» презентують свій документальний фільм «Сильніше, ніж зброя». У ньому покажуть еволюцію української свідомості через події на Майдані та війни на Сході України.

стаття 9.jpg

Тривалою експедицією 2016 року, маловідомими куточками України, розпочав свою роботу україномовний YouTube канал «Ukraїner». За мету вони поставили дослідити віддалені місця нашої держави, поділитись життям та побутом простих її мешканців. Зараз канал налічує аудиторію в 22 тисячі глядачів та розповідає про усі 16 історичних земель України. Канал не оминув увагою село Калини в Тячівському районі, в якому знаходиться «one-man museum» Юрія Куцина. Місцевий мешканець, колишній зв’язковий радянської розвідки, свого часу за 15 років об’їхав 76 країн, допомагав у будівництві аеропорту в В’єтнамі та навіть перевозив наркотики з Індії. Зараз він розповідає всім охочим історії з власного життя, ділиться досвідом та показує сувеніри з усіх куточків світу у власному музеї на Закарпатті. Саме такими документальними сюжетами «Ukraїner» розвиває внутрішній туризм, змінює ставлення самих українців до своєї держави та дає змогу по-справжньому відчути якою є Україна. Про свою роботу в проекті «Ukraїner» продюсер Наталія Панченко розповіла: «Ukraїner — це можливість робити те, що я люблю: відкривати свою країну для себе, для друзів і для тих, хто раніше нічого про Україну не чув. Також — це можливість відкривати для себе простих людей, слухати їх, вчитися у них.».

Цінність згаданих каналів в тому, що вони обрали один із найкращих жанрів, щоб інформувати аудиторію. Так, україномовні канали на платформі YouTube створюють якісні та інформативні документальні сюжети, освітлюючи потаємні та маловідомі історії з життя українців. Вони працюють, щоб розповісти більше про нашу країну та людей, що оточують нас. В Україні ці канали виникли під час і після Революції гідності, коли героями були звичайні люди. Аудиторія хотіла дізнатись більше про них та про події, що розвивалися. «Ukraїner» і «Вавилон’13» є незалежними медіа, які існують завдяки допомоги суспільства – а саме краудфандингу. На жаль, популярність на такий формат ЗМІ тільки розвивається в нашій державі та ще не досягнув широкого загалу аудиторії.

Сергій Середняк

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s