Let’s play українською?

on

Один із найбільш популярних у світі напрямків відео на YouTube пов’язаний з комп’ютерними іграми. Про це може свідчити навіть, те що для більш зручного користування був створений окремий функціонал під назвою YouTube Game. Там зібрані все, що стосується ігор: let’s play (проходження — ред.), новини, стріми, трейлери та багато іншого.

Летсплей(let’s play) — тренд у світі відеоігор, жанр інтернет-серіалів, в яких гравці публікують і коментують свій ігровий процес. Це відео або набір світлин, що демонструють довільну комп’ютерну гру за участю від одного до декількох гравців, про це нам розповідає Вікіпедія. Важливо згадати, що серед іншого в YouTube на їх премії нагородження окрема категорія виділення для «Геймерства».
Хлопець на ім’я Тайлер Блевінс більш відомий, як Ninja, він же найбагатший летсплеер-стрімер у світі, заробляє понад 500 тисяч американських доларів за місяць. У цьому йому допомагають понад 3.7 мільйонів підписників на Twich (стрімінговий сервіс від Amazon — ред.) та більш, ніж 5 мільйонів підписників на YouTube.

У березні минулого року Ninja грав разом з канадським репером Drake. Їх спільну гру дивилось понад 682 тисячі глядачів, що стало абсолютним рекордом сервісу.
Українці теж не пасуть задніх у світових трендах. Український летсплеєр Іван Рудський він же EeOneGuy вже не перший рік очолює список найбільш популярних блогерів на YouTube на пострадянських територіях. Зараз на його канал підписано майже 13,5 мільйонів користувачів. На превеликий жаль всі його відео російськомовні, що дозволяє охоплювати йому більшу аудиторію, але для україномовних користувачів це позбавляє їх контенту рідною мовою.
Ми ж поставили цікаві запитання найбільш відомим україномовним ігровим блогерам та летсплейщикам, щоб дізнатись якомога більше цікавої інформації.

Автор каналу Alex_D20 – Let’s Play Українською відповів нам на такі запитання:

На твою думку, яке майбутнє ігрового Youtube?

Ігровий YouTube за час, який я на ньому перебуваю, як контент-мейкер, кардинально змінився. Більшість творців ігрового контенту перейшли на «стріми», оскільки платформа рухається у цьому напрямку і, у першу чергу, підтримує розвиток саме їх. Якщо говорити про весь Youtube, не конкретно україномовний, то він постійно еволюціонує і не завжди у гарну сторону.
На це впливають два фактори: глядачі та рекламодавці. При цьому, останні мають вирішальне слово. Фактично, самі контент-мейкер мають найменший вплив на платформу, сервіс мало звертає увагу на потреби творців контенту, хоча вони й зробили його популярним. А все через те, що саме глядачі та рекламодавці приносять прибуток, у той час як творці контенту для самого YouTube є лише «витратним матеріалом». Саме тому в останні роки з’являються дивні нововведення, у першу чергу, для задоволення потреб рекламодавців.
Яке майбутнє ігрового Youtube? На цей момент, найактуальніше на ігровому YouTube – це прямі трансляції. Ще декілька років тому ніхто і не уявляв, що це буде основою сервісу. Що буде через кілька років? Думаю, ніхто уявлення не має 🙂

Наскільки важко конкурувати з іншомовними (наприклад, російськомовними каналами)?

Як би це не звучало, але в україномовних каналів один конкурент – це російськомовні канали. Так сталося, що через минуле нашої країни, український глядач далеко не завжди дорівнює українська мова. Для більшості, я би сказав, колосальної більшості глядачів YouTube абсолютно не має значення якою мовою вони дивляться контент, основна вимога – це зрозумілою для них. А оскільки практично вся країна розуміє російську, то, звичайно ж, вся країна дивиться російськомовні канали.

Чому? Тому що російськомовний YouTube великий, він професійний, він розвинений, його підтримують всі й вся. Україномовний YouTube все ще знаходиться на етапі розвитку. Для більшості творців україномовного контенту – це хобі, яке приносить лише, та нічого не приносить 🙂

Можливо, для когось буде відкриттям (сподіваюся, що ні), але ваші улюблені російськомовні ютубери роблять «нові відосики» не тому, що вони хочуть вам  дати подивитися щось цікаве під ранкову каву, а тому, що це їх робота, вони за це отримують досить великі гроші та підтримку серйозних спонсорів, на відміну від україномовних ютуберів, які роблять контент якраз після основної роботи, оскільки за хобі не отримують «заробітну плату».

Як підсумок, «аматори» конкурують з «професіоналами». Більшість глядачів цього не розуміють і ставлять вимоги до «аматорів» як до «професіоналів», саме тому глядач україномовних контент-мейкерів досить вимогливий, оскільки він ставить планку якості, актуальності та всього іншого на рівні, який, часто неможливо реалізувати.
Наскільки важко конкурувати з іншомовними каналами? Колосально важко, але ми не здаємося і йдемо вперед наперекір усім труднощам 🙂

стаття 63.png

Запитали про YouTube ми й відомого блогера pad0n’а, дізнавшись його думку.

Чого, на твою думку, не вистачає українському ігровому Youtube?

Не вистачає глядачів. На щастя, Україномовних контентмейкерів стає більше щодня, багато людей переходить на українську і це чудово, бо до таких людей доходить розуміння, що треба робити контент рідною мовою на рідній землі, привчати глядачів шукати інформацію і переглядати відео українською.
Але як я вже сказав, власне дуже бракує самих глядачів. Якщо 4 роки тому був один ігровий стрімер, а глядачів було 250, то тепер стрімерів грубо кажучи 40, а кількість глядачів, на жаль, не зросла у відповідності 1 до 40, і як було 250 глядачів, так тепер їх від сили 500, але всі вони розбіглись по різних каналах. В результаті складається враження, що активність на каналах невелика, що український контент нікому не потрібен і все це дарма. Проблема тут зрозуміла: старі глядачі ростуть, змінюють вектор своїх інтересів, тож з часом перестають цікавитися іграми, або ж банально не мають на них часу через сесії, роботу тощо.
А нових глядачів не додається, оскільки дуже сильно дається взнаки те, що ми довгий час були під впливом радянського союзу, тож більша частина глядачів навіть не думають шукати ігровий контент українською, Google запити зазвичай йдуть російською мовою.

А навіть коли вже глядачі знайдуть україномовного блогера, то є великий шанс, що вони його відео не будуть дивитися, тому що виросли в суспільстві де фраза «й так поймуть» дуже в’їлась в їхні мізки, тож якщо якась гра (ми ж про ігровий контент розмовляємо) появиться швидше на відео у російськомовного блогера, то глядач дивиться його відео. В результаті перегляди україномовного падають, відповідно падає мотивація щось робити,з часом через брак активних глядачів україномовний блогер покидає простори Youtube.

Це стосується не всіх сфер. За всі роки діяльності я помітив, що якщо твій канал політичний – у тебе буде багато глядачів, оскільки в такий вже час ми живемо, особливо такі канали стали актуальними в час революції гідності. Це питання буде актуальне завжди, оскільки добре жити хоче кожен.

Чого ще бракує україномовному ігровому блогінгу: підтримки зі сторони видавців ігор, які могли б видавати спеціальні перед-релізні версії ігор, щоб україномовний ігровий блогер мав доступ до раннього контенту та міг повноцінно конкурувати з російськомовними аналогами, де блогери мільйонники зазвичай мають доступ до ігор за кілька днів до офіційного релізу гри.

Наскільки важко знайти свою аудиторію україномовному каналу?

Важко знайти аудиторію було у 2010 році. За перші 2 роки діяльності про мене та мою діяльність дізнались лише 1000 людей. Реальний прорив пішов коли у 2016 році YouTube створив окремий підрозділ YouTube-Gaming (який зараз, у 2018 успішно закрив). Цей сервіс дозволяв аудиторії знаходити ютуберів та стрімерів за їх мовою, на головній сторінці ютуб-ґеймінг майже завжди в рекомендованих висіли стріми україномовних ютуберів. Це дозволило дуже сильно прокачати аудиторію в період з 2016 до 2018 року. Як же буде зараз – думаю, що скверно 🙂
Якщо глянути топ найпопулярніших каналів в україномовному сегменті, то легко зрозуміти, що пробитися змогли канали ігрові, ті які займаються політичними оглядами, або ті, у яких є дружина топ-інстаграм блогерка, де можна було рекламувати самого себе 🙂 середньостатистичний канал україномовного сегменту за 5 років досягає 10 тисяч підписників. Якщо це ігровий канал, то завдяки тому, що YouTube кидав такі канали в рекомендації, можна було б розвиватися швидше. Дуже прикро, що YouTube не кидає глядачам в рекомендації прості україномовні блоги, які також дуже заслуговують уваги. Навіть, на мою думку, більше ніж ігровий контент, хоча це вже справа смаку. Але хоч би що там було, однозначно зараз, у 2018 році, знайти аудиторію значно простіше ніж коли я починав у далеких 2010-х.

стаття 6.png

Які думки має стосовно інших питань, ми поцікавилися в стрімера GameWith – Стріми Українською.

Яким бачиш майбутній український ігровий Youtube?

Розвиваючимся 🙂 На цей момент момент доволі мало україномовних каналів, але вони продовжують з’являються і це на мою думку круто і без різниці чи то ігрова тематика чи якась інша, головне, що вони з’являються. Сподіваюсь через пару років зайшовши на Youtube я зможу подивитись те, що мене цікавить рідною мовою. Чи то ігрова тематика, чи огляди фільмів, чи блоги, чи якісь тревел блоги й т.д.

Чому ти обрав саме формат стрімів, а не звичайних летсплеїв?

Тут доволі все просто і банально, я обрав формат стрімів, тому що мені подобається «живе» спілкування з глядачами в чаті, це набагато цікавіше (на мій погляд) ніж спілкуватись в коментарях під відео.

стаття 65.png

Серед українських ігрових блогерів і стрімерів, звісно є і дівчата, свої питання ми задали авторці каналу Dobra Divka.

Багато людей вважають ігри не дівочою справою, але з іншого боку багато стрімерш дівчат. Яке в Україні ставлення до дівчат геймерів?

Чому взагалі ігри вважають не дівочою справою? Всі люблять розслабитись, розважитись в дружній компанії. Просто кожен, обирає як саме. Відношення залежить від глядачів. Бувають люди, які заходять та підтримують, теплим словом в чатику. А є такі, за яких просто соромно (стільки образ адекватна людина не напише).

Існує неприємний стереотип, що дівчата-стрімери грають здебільшого для заробітку грошей на підписниках. Як ти до цього ставишся?

Я займалась довгий час музикою. Тобто писала пісні під музику і записувала на студії. Так це був український хіп-хоп, реп, інді. І я завжди вкладала свої гроші без будь-яких думок про те, що хочу отримати назад їх, бо навіть більше. Мені в справі, яку я роблю важливий так званий «конект з аудиторією» та саморозвиток. Ніколи не беру папірці за пріоритет.

стаття 6.png

Серед блогерів є й ті, хто паралельно розвиває два канали. Один з таких StepanXolera, в якого ми дізнались про такий досвід:

Ти маєш два канали російською та українською мовою, чому зробив такий вибір?

Я виріс у родині, де вранці кажуть «доброго ранку», за обідом бажають смачного та не цураються українського, тож природно, що маючи російськомовні 2 Youtube канали, один я перевів на українську, видаливши близько 1 тисячі відеороликів.
Найбільшим фактором, що вплинув на таке рішення, була і є російсько-українська війна, хотілося віддалитися від усього совково-російського, а найкраще відмежовує мова. Тож влітку 2014-го можна сказати, народився український канал Степан Холера.

На твою думку, чи можуть україномовні канали конкурувати з іншими (зокрема і російськими), за аудиторію за межами України?

За аудиторію за межами України, я певен, не зможуть. Більш того, в межах України, без інтенсивної реклами, теж поки не зможуть (виключень з цього правила я не знаю, варто лишень подивитися на старі відео будь-якого нібито популярного каналу (кажу за ігрові).
Можливо колись, як зміниться меншовартісний менталітет українців, будуть справи гарно йти й в україномовних каналів.

стаття 62.png

Нам хотілось задати декілька питань і засновнику каналу Deni3D – лише українською! На жаль, він не відповів, бо, мабуть святкує, нещодавно на його каналі одночасно було 1000 глядачів під час трансляції, це неофіційний рекорд українського YouTube, нам залишається лише його привітати з цим!
Висновок може бути більш приємним ніж здається. коментар допомагають рухати його вперед та розвиватись авторам!

Україномовний ігровий YouTube розвивається та набирає обертів, хоч і не так швидко, як багатьом хотілось би. Насправді все залежить від нас — глядачів, кожен наш перегляд, лайк та коментар допомагають рухати його вперед та розвиватись авторам!

Кірілл Єрмаков

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s