Кому дякувати за YouTube: Джастіну Тімберлейку чи гучній вечірці?

Напевно кожна велика ідея – це випадковість або результат лінощів. Щодо YouTube то хто його знає, але як і належить, ця славетна історія також має свої легенди про те, як вона виникла. І це напевно тому що й самі засновники не можуть згадати той момент, коли потреба знайти чи поділитись відео стала настільки критичною, що створення платформи, на якій це можна буде зробити швидко і просто, перетворилася на питанням життя чи смерті.

Версія 1: Хлопаки веселились на вечірці, на якій один із трійці не міг бути присутнім. Після ті двоє хотіли показати смішні відео, де напевно один із них, виграв у (назва гри), а інший зазняв якийсь компромат на колегу. Але, упс, розмір відео виявився завеликим для електронної пошти.

Версія 2: Ніби то Джавед Карім дуууже хотів знайти відео виступу, чи то Джастіна Тімберлейка, чи то Дженет Джексон на  Super Bowl. І провал цієї місії так засмутив Джаведа, що троє друзів подумали: «досить це терпіти!» і взялися створювати сайт, на якому пошук відео не потребував великих зусиль.

Чи був у продовженні цієї історії такий собі «гараж Джобса»? Ні, але штаб-квартира, де й був зареєстрований домен була розташована над піцерією. Реєстрація відбулася 2005 року, а вже 2006-го троє колишніх працівників PayPal продали свій ресурс за 1, 65 млрд.

Безымянный-12.jpg

Щодо роботи в PayPal, то виявляється під час інтерв’ю усім потенційним  працівникам ставлять одне й те ж запитання: чи плануєте ви відкрити свою справу?  Відповідь «так» зазвичай говорить про далекоглядність і мотивацію кандидата. Не важко додумати, що відповіли троє засновників YouTube (але ми не впевнені).

Концепція сайту спочатку була досить дивною.

Карім частково був натхненний HotOrNot, сайтом знайомств, який оцінював людей в масштабі від 1 до 10 з точки зору привабливості, тому на злеті автори сайту вирішили обрати категорію «сайт знайомств». Хмм…

Далі виникла ідея, яка стала ближчою до тої, чим є YouTube сьогодні. Це повинна була б бути невелика мережа чат-відео, де можна було контролювати і бачити, хто переглядає твої матеріали.

Але все вийшло з під контролю. Як це часто буває, спочатку винахідники бачать один продукт, а на виході отримуємо, щось зовсім інше. Інколи цей результат провальний, інколи у вас виходить YouTube.

Успіх був революційним, адже за короткий час слово “YouTube” стало синонімом слова «відео». Вже в 2006-у The Wall Street Journal та  The New York Times почали ділитися своїм контентом на YouTube. Тобто через рік після створення, цю платформу почали використовувати не лише для обміну відео, а для залучення аудиторії.

Безымянный-1.jpg

Чим популярнішим ставав YouTube, тим частіше у його керівників виникали проблеми із авторськими правами. Позови стали з’являтися все частіше, і власники докладали не мало зусиль, щоб врегулювати це питання такими компаніями, як  Universal Music, Warner Music,  Sony BMG Music Entertainment, CBS,  The Walt Disney Company та іншими.

Вирішення проблеми було простим: YouTube виплачує великим компаніям частину від реклами в обмін на право публікувати їх матеріали. Вже зараз таких партнерів у YouTube налічується понад 10 тис.

Із часом все більше медійних та комерційних компаній почали співпрацювати з YouTube. Виконавці та режисери почали мірятися кількостями переглядів їхніх кліпів та трейлерів до фільмів. Кількість «вподобань» перетворилося на «знак якості» продукту або на одну із нагород разом із MMA, EMMY,і т.д.

Першим критерієм популярності стала кількість переглядів та вподобайок, що дуже швидко та просто визначало прихильність глядачів.

Вплив YouTube на суспільне життя, можливо, зараз здається перебільшенням, але якщо преглянутися до деталей, то ця платформа допомогла сформуватися багатьох постатям та подіям, які зараз сприймаються як належне. До прикладу, важко уявити яким шляхом (до прикладу, закритої конференції) міг піти TED, якби не YouTube. Або ж Khan Academy, платформа із безкоштовними онлайн-уроками, яких на платформі близько 6, 500, розпочалася саме з каналу на YouTube, куди Сальман Хан завантажував відео для своєї кузини.

Безымянный-13.jpg

Що тут й казати, якщо відео «Невинність мусульман», яке було викладено на YouTube 2012 року, спричинило антиамериканські протести у низці мусульманських країн.

А у 2007 YouTube разом із  CNN провели дебати серед кандидатів на пост президента США, серед яких був Барак Обама, Хіларі Клінтон, Джо Байден та інші. YouTube і президентські вибори! А ви кажете…

І це ми ще не згадали, як Джастін Бібер став популярним за допомогою відео на YouTube! ( він ж і досі популярний?)

Ще однією перемогою для YouTube стала функція прямого ефіру, яка дозволила будь-якому каналу виходити в онлайн-трансляцію за допомогою гаджета, який міг знайтися під рукою. Як наслідок, стріми стали частиною суспільно-політичного життя та створення онлайн-телебачення, яке із телевізійних екранів почало повільно переноситися на платформу YouTube.

Що тут скажеш? YouTube змінив погляд на відеоконтент та його поширення. Ми отримали можливість стати журналістом із своєю аудиторією, режисером із прем’єрою свого дебюту чи виконавцем хіта всього за один день без контракту із лейблом за допомогою платформи, яка розпочала свою історію із дев’ятнадцяти секундного відео під назвою «Я в зоопарку».

І хіба ця назва пророкувала хоча б якийсь успіх?

Олена Басараб

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s